JÁJ, BUDOUCNOST

Věštírna se Standou pro rok 2025


Jaké materiály a trendy ovládnou interiéry v roce 2025? Inspirujte se novinkami, které propojují udržitelnost, inovace a jedinečný design – od recyklovaných PET panelů přes konopné obklady až po nejtenčí open cell podhledy na trhu. Objevte, co může posunout váš projekt na novou úroveň!

Foto: Jolanda předpovídá budoucnost, my hledáme trendy pro rok 2025!

Jaké materiály se mohou stát "hitem" v roce 2025?

Tradičně na konci roku je fajn se ohlédnout za stávajícím rokem a zamyslet se nad tím novým. A protože si předsevzetí už léta nedávám, tak mě baví se podívat do budoucnosti, tak jako to kdysi dělala "Jolanda" a zamyslet se co nás čeká za trendy a novinky.

A můžeme rovnou navázat na článek, který jsme sepsali na začátku roku ohledně trendů v akustice 2024. A dá se říci, že představené materiály, nás provázely celý tento rok a prakticky jsme se "trefili" do produktů o které byl letos největší zájem. Ve zkratce to jsou variace recyklovaných PETek pro zavěšené lamelové podhledy a obklady, heraklitové desky, frézované lamely, tahokov a kovové podhledy.

A tak bych se chtěl dnes ve výhledu zaměřit spíše na zajímavá řešení, která mě zaujala a mají potenciál stát se také hitem v kancelářských a veřejných interiérech.

Foto: Impact Acoustic Archisonic cotton

Recyklace na druhou

Jen málo materiálů je skutečně obnovitelných a znovu recyklovatelných. Jedním z lídrů v tomto směru v našem oboru je výrobce IMPACT Acoustic, který letos představil novinku nazvanou COTTON. Jde o desky vyrobené z bavlny, hlíny vody a přírodního pigmentu. desky slouží jako obkladové panely a jde o udržitelný výrobek, který je možno rozložit ve vodě opět na základní suroviny a to díky tomu že zde není žádné další pojivo. Produkt získal mnoho světových ocenění a jistě si to zaslouží. Mě zaujal tím, že povrch a vzhled se na nic "nehraje" a hodí se jak do moderních tak do stávajících objektů.


Panely z konopí

Dalším úžasným biomateriálem jsou panely s použitím lnu a technického konopí. Jde opět o produkci, pro cirkulární hospodářství a má navíc negativní uhlíkovou stopu. Rychlý růst konopí, tedy až o 4 metry za 100 dní, z něj dělá jeden z nejrychlejších absorbérů CO. Panely mají naprosto přírodní vzhled, a v kombinaci s moderními tvary, tvoří zajímavý obklad stěn.

Foto: Vank Diamond bio panel flax

Nejtenčí open cell na světě

Pokud jste řešili umístění osvětlení nad kovové podhledy např. typu open cell, tak jste řešili dva nepřekonatelné problémy a to je tloušťka stěny / lamely aby vám nevznikaly stíny a stejně tak i lokální demontovatelnost a přístupnost pro obsluhu technologií a světel. U standardních kovových podhledů mát oba tyto problémy. Proto mě zaujal výrobce Durlum, se kterým jsme nově navázali spolupráci a zastoupení pro ČR. Ten má v portfoliu celé systémy, které jsou individuálně zavěšené a demontovatelné po dílech a zároveň nejtenčí open cell na trhu. Pokud zvolíte i variantu perforovaných dílců, tak získáte světelný tok, prakticky bez omezení.


Netradiční obkladové panely

Jako poslední bych vyzdvihnul spíše designový obklad z 3D efektem, který mě zaujal hlavně svým netradičním vzhledem. Vyráběný je z PET-filcu z 50% recyklovaných částí. Doporučil bych ho hlavně pro svůj vzhled například pro recepci, nebo vyjímečná místa. A hodí se také dobře nasvítit aby vynikla jeho plastičnost.

Foto: Feltouch panel

Tak uvidíme, zda některé z těchto materiálů si najde svoje uplatnění v českých projektech. Pokud byste zvažovali o akustickém řešení ve Vašem projektu, tak vám rádi pomůžeme s vhodným výběrem materiálu, protože je na výběr přehršle možností a každé mají svoje přednosti a jiné použití.

Děkuji za dočtení až sem a přeji nám všem hodně osobních i pracovních úspěchů a už se těším na nové výzvy v novém roce.

Foto: Durlum panel